Πρόσφατα κυκλοφόρησε το νέο βιβλίο του συγγραφέα Γιώργου Γιαλούρη με τίτλο «Το Εγχείρημα» από τις εκδόσεις Ενύπνιο. Πρόκειται για ένα μυθιστόρημα που η ιστορία του εκτυλίσσεται στην σύγχρονη μνημονιακή (και μεταμνημονιακή…) Ελλάδα, κυρίως στην Αθήνα, αλλά και στην ελληνική επαρχία (Πελοπόννησος και Ήπειρος) και περιγράφει τις σκέψεις, τη ζωή, τις εικόνες, τα αδιέξοδα, τις συγκινήσεις, τα σκιρτήματα, ενός νέου Αθηναίου εκπαιδευτικού, που προσπαθεί να ορίσει τη ζωή του.
Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου
Ο ΤΙΤΛΟΣ «Tο Εγχείρημα» είναι από την αρχή ένα ερέθισμα να καταλάβεις τι θέλει να πει ο συγγραφέας. Και μέσα στην ιστορία του δεν υπάρχει ένα μόνο εγχείρημα, αλλά αρκετά και σε εξέλιξη, διαφορετικά μεταξύ τους, με διαφορετική ποιότητα, που όμως βάζουν κατά κάποιο τρόπο σε κίνηση τους ανθρώπους. Το περιβάλλον είναι κυρίως τα Εξάρχεια και η ζωή ενός νέου εργαζόμενου. και ο συγγραφέας Γιώργος Γιαλούρης δείχνει πως έχει μια μεγάλη παρατηρητικότητα, μια δύναμη στην αφήγηση και στην περιγραφή. Δίνει έμφαση στην λεπτομέρεια, χωρίς να λείπει η ουσία και η αναζήτηση. Αναδεικνύει το γενικό σκηνικό μιας καθημερινότητας και ενός άγχους, τόσο στον επαγγελματικό χώρο, όσο στην πόλη και τις αντιθέσεις της, το οικογενειακό περιβάλλον, τις πολιτικές ιδέες, την καταστολή και τη βία, τις λεπτές συναισθηματικές αποχρώσεις και αδιέξοδα, τις ενστικτώδεις αντιδράσεις. Η γραφή του ιδιαίτερη, με πολύ μεγάλες φράσεις –που όμως δεν κουράζουν διόλου– και με περιγραφές και σκηνές που είναι ιδιαίτερα δυνατές. Η τέτοια γραφή δίνει πιο ανάγλυφα τη ροή των σκέψεων και των συναισθημάτων, τη ματιά και το βλέμμα των πρωταγωνιστών της ιστορίας, τη διαπλοκή διαφόρων επιπέδων και εγχειρημάτων. Εντυπωσιακές είναι μερικές σελίδες που περιγράφει την περιπλάνηση ενός σκύλου, του Σμόλυ, από τον λόφο του Στρέφη μέσω όλων των Εξαρχείων έως τo Μεταξουργείο. Η περιγραφή γίνεται μέσα από τα μάτια και τις «σκέψεις» του Σμόλυ, και είναι απολαυστικές σελίδες.
Στο τέλος του μυθιστορήματος φαίνεται πως ο πρωταγωνιστής τολμά να ξεφύγει –δεν ξέρουμε για πόσο και τι ακριβώς θα καταφέρει– από τη στασιμότητα που ένοιωθε, και μια συνειδητοποίηση αποκτά τα χαρακτηριστικά ενός εγχειρήματος βιωματικού μεν, αλλά και πολιτικού-υπαρξιακού ταυτόχρονα. Ο πρωταγωνιστής είναι σε κίνηση, κι αυτό είναι το αισιόδοξο στοιχείο του μυθιστορήματος.
Γιώργος Γιαλούρης, «Το Εγχείρημα»
ISBN: 978-618-5551-90-2
Εκδόσεις Ενύπνιο
Αριθμός σελίδων: 274
* Ο Γιώργος Γιαλούρης γεννήθηκε το 1978 στην Αθήνα. Σπούδασε μαθηματικά στο ΕΚΠΑ και Πληροφορική στο πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ. Ζει και εργάζεται στην Αθήνα. «Το Εγχείρημα» είναι το πέμπτο του βιβλίο. Άλλα έργα του: «Νασέν» (2014), «Little Girl Blue» (2017), «Ψαλιδισμένες μέρες» (2019), «Η πλεύση ενός απόντος πράγματος» (2020)
Κώστας Καρυδιάς